Kaip laimėti bėgimo varžybose?

2 birželio, 2017 § 2 Komentaras


Čia nėra viskas taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Skaitom:

1. Laimi greičiausias

Akivaizdu. Ir pradėję bėgioti dažniausiai siekia greičio. Nori aplenkti. Greitis eina šalia su karščiu. Dėl to dažnai pradinukai perdega. Kartais dar ir traumuojasi, o paskui kartais net ir negrįžta į bėgimą. Su greičiu dar du geri yra. Pirmą tai padovanojo man kineziterapeutas: “Kas skuba – tas pyksta“. Superinis šitas. Antrą padovanojo tokia kolegė, kuri kovos menų treniruotėj apsilankė: “Daryk greitai, bet neskubėk“. Irgi superinis. Lb daug išminties abiejuose. Bėgant irgi svarbu neskubėti. Ypač varžybose. Gal tik 5 km dar dzin, nors ir ten gali užraut be galvos per greit, bet jei jau kokį 10 bėgi, negalima skubėt. Galvot reikia, strateguot. Gali varyt greitai, bet nepereik į skubėjimą, inner stillness kad būtų.

2. Laimi ištvermingiausias

Arba tas, kuris gali nubėgti toliau už tave. Pvz. tu bėgai ir padusai, o ištvermingesnis nepaduso ir sau pir pir pir toliau bėga. Būtent taip (jei tikėt legendom ir kažkokiom knygom) tie tarahumaramararakamara indėnai bėgdavo. Pir pir pir paskui gazelę, ta užvaro greičio ir padūsta, o tie sau ramiai atbėga ir pasiima ja nualpusią. Ir čia galbūt visai tokia antra bėgikų pakopa, kad kai jau atsibosta greitai lakstyt, tada susigalvoja nuo asfalto į trailus eit, į mišką žiūrėt, nebe valandom, o dienom išbėga, nebe dienom, o naktim startuoja varžybose ir t.t. Šitas kiets visai, nes nėra tokio intensyvumo, neapsivemsi finiše nuo per aukšto pulso, apsivemsi kažkur vidury, nes skrandžiui želiukai atsibodo. Jo. Šitam prijaučiu visai. Ilgų distancijų bėgimas gi vis tiek daugiau apie ištvermę nei apie greitį?

3. Laimi gražiausiai apsirengęs

Čia nėra daug ką komentuot.

4. Laimi jauniausias ir seniausias

Čia irgi nėra ką komentuot.

5. Laimi tėtis ar mama su vaiku

Irgi

6. Laimi prieš save

Čia jau galima pakomentuot. Greičiausiai kalba eina apie tą banalų better yourself everyday. Arba Kardamovičiaus “Aplenk save“. Su Suunto geriausiai :). Bėgikai tada užsiveda excelį ir ten pasižymi savo PB pasiektus pirmais bėgimo metais. Tada bando juo gerinti. Kartais ilgio PB bando gerinti. Vis toliau nubėgti.
Dar būna pergalė prieš save nebūtinai PB prasme. Būna tokia, kad manei, jog negali, bet sugebėjai. Tarkim, atrodo, kad nepavysi šito varžovo, o imi ir susiimi ir paveji. Arba manai, kad negali nubėgti per mėnesį xxx km, o imi ir nubėgi. Arba netgi klasikinis – manai, kad negali nubėgti maratono, o imi ir nubėgi. Ir kurį laiką dar negali patikėt tuo.
Dar gali būti visai atvirkštinė pergalė prieš save. Pvz., esi apsėstas bėgimo ir negali be jo, bet gauni traumą ir tada laimi prieš save sustabdydamas save, nebėgdamas, nes taip protinga yra.
Šitą dar gerai būtų apmąstyt labiau.

7. Laimi labiausiai kentėjęs

Dažniausiai Totilas. Kam teko būti jo aplenktam, nes šalia jo bėgti nedaug kam teko, tai patvirtins, jog tokį riaumojimą išgirsi tik iš vieno bėgiko. Čia rašau taip lyg ant bajerio, bet čia rimtas reikalas man. Tik šitą sunku pamatuoti. Finišo laikas to nerodo. Gali rodyti vemalas arba grimasos finišavus, arba akivaizdi trauma, kai bėgi šlūbčiodamas, arba išbalęs veidas, visiškai šlapia maikė nuo praikaito.
Čia kaip Jasikevičiaus tie pasakymai, kad “vyrai turi būt pasiruošę numirt aikštelėj“. Lb gerai tas yra nufilmuota, kai Kančys bėgo 5 km stadione ir su tokiu latviu varžėsi. Ir jį paskutiniam ar priešpaskutiniam rate aplenkė ir kai finišavo – tai toks beveik sąmonę praradęs buvo ir seselė gaivino. Tai jis ir 1. laimėjo ir 7. Ne kiekvienas išdrįsta taip su savim. Pvz. aš dabar nebegaliu, nes bėgu varžybose ir žn, kad Senukų prižiūri vaiką, ir kad kai aš grįšiu – keisimės. Ir gabalą energijos pasilieki. Negali “mirt“. Su treniruotėm tas pats.
Dar lb gerai kančia yra parodyta (nors ir ne bėgime) tam filme “Fittest on earth“ apie crossfitą. Kai ta Sarah Sigmundsdottir treniruojasi ir nebegali pakelti štangos, bet kelia. Ir tam sunku rasti paaiškinimą, ir kodėl apskritai žmogų traukia kančia, nes realiai gi jis turėtų vengti jos. Minimizuoti. O čia atvirkščiai – maksimizuojam.
Jo Nesbo vienam savo detektyvų rašė, kad sportas vienas paprasčiausių būdų pasąmoningai nubausti save. Bėgu, nes išperku kaltes? Whaat?
Dar esu girdėjęs, kad tai tiesiog autoagresija. Į save nukreipta agresija. Tada mažiau lieka namiškiams, direktoriui. Ramesnis toks grįžti. Kaip po pirties kokios. (Pirtis irgi geras reikalas, kai pamąstai. Susėda krūva nuogų vyrų tamsiam tvankiam karštam kambarėly, atsineša vantas ir plaka save iki raudonumo, kartais vienas kitą plaka.. Whaat?) (Nors mano vaikystėj buvo šitas, kad lb svarbu į viršutinę pakopą pirties užsilipti ir kuo ilgiau ten išbūti, nes taip vyrai daro ir tada tu irgi jau vyras ir kiets).  Šitą tai tikrai patiriu po varžybų ir treniruočių. Čia gali kažkoks išvirkščias reikalas būti: aš pats sau susimąstau kankinimo būdą, atlaikau jį ir tada jaučiuos stiprus, pranašesnis už kitus, kurie taip nenusikankino (pvz. nebėgikai). Vis geriau nei kad mane kažkas kitas kankintų, čia bent jau pats reguliuojuos. Nėra sadisto išorėj, o vidinį sadistą lengviau sustabdyt. Tas išorinis vdrug nesustos po to, kai sutartą žodį pasakysiu..

///

Dar visai susimąsčiau – ar tikrai bėgikai laimi prieš nebėgikus? Nu tuos kur nesportuoja?

Ir kita dar mintis, kad laimėti – tai tapti laimingu? Nes šaknis ta pati. Bet tada ar tikrai bėgikai laimi prieš azartinius lošėjus? Kurie irgi laimi?

Ir galų gale – ar tikrai bėgikai laimi ir ar tikrai jie laimingi? Gal tiesiog bėga ir tiek? Ai, ir dar vienas – ar tie, kurie išties laimi (nu kur taures gauna) – ar tie laimingi?

///

Ir priešpaskutinis: visgi ar bėgam NUO, ar LINK? Ar ir-ir?

///

Ot prirašiau

§ 2 Responses to Kaip laimėti bėgimo varžybose?

  • Dainius parašė:

    Yra da viens sekrets, kaip laimėt varžybas: reik išsirinkt tokias, katrose nedalyvaus anei Totils, anei, pvz, Padugninis. Geriausia, kad tokios varžybos vyktų tą pačią dieną, kaip ir kokios nors daug garsesnės ir sutraukiančios visus gretabėgius. Tai reik rinktis, pvz., N miestelio 327 metų paminėjimo šventę, partizanų pagerbimo šventę arba kokį nors “Kelme, bėk“ (kur bėgs ne kelmai, bet kelmiškiai). Ir vat būsi laimėtojas. Aišku, vistiek reik viską turėt, ką išvardijai – ir greitį, ir ištvermę, ir gražiausiai apsirengt reik. Tik visko ten po mažiau reik.

    • Kiborgas parašė:

      Haha 🙂 buvo sits etaps. Variau kazkada pusmaratoni kazkur birzu raj begt, tai sests atbegau is kokiu 9 :)))))

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kaip laimėti bėgimo varžybose? at pingvino kojos.

meta

%d bloggers like this: