Bronės užrašai

spalio 17, 2014 § Komentarų: 1


Lietuvoje yra tokių bėgimų, kuriuose vyrai ir moterys bėga skirtingas distancijas.

old-lady
Naujametinio bėgimo ir sportinio ėjimo Kėdainių taurė, Vilainiuose. Vyrai bėga 10 km, moterys – 5 km.
Gintarinė jūrmylė, Smiltynė. Vyrai bėga 6 mylias, moterys – 3 mylias.
Bėgimas G.Paulioniui atminti, Dreverna. Vyrai – 6,2 km, moterys – 3,1 km.
Bėgimas „Vaškai – Velniakalnis – Vaškai“. Vyrai – 12 km, moterys – 6 km.
Bėgimas HBH „Juozo alus“ bravoras, Žibininkai. Vyrai – 7,4 km, moterys – 3,8 km.

Lietuvos respublikos lygių galimybių įstatymas. MOTERŲ IR VYRŲ LYGIŲ TEISIŲ PAŽEIDIMAS7(1) straipsnis:
Prekių pardavėjo, gamintojo ar paslaugų teikėjo veiksmai pripažįstami pažeidžiantys moterų ir vyrų lygias teises, jeigu dėl asmens lyties:

1) taikomos skirtingos apmokėjimo sąlygos ar garantijos už tokias pačias ir tokios pačios vertės prekes, paslaugas bei gaminius ar nustatomos skirtingos prekių ir paslaugų pasirinkimo galimybės;
2) informuojant apie gaminius, prekes ir paslaugas arba reklamuojant jas, formuojamos visuomenės nuostatos, kad viena lytis pranašesnė už kitą, taip pat vartotojai diskriminuojami dėl jų lyties;

Formaliai žiūrint pažeidžiami abu punktai. Maža to, registracijos mokestis daugumoje išvardintų bėgimų yra toks pats kaip ir ilgesnės distancijos. Moki tą patį, gauni mažiau, dar esi diskriminuojamas ir freiminamas kaip nepranašus. Žmogau!

Galiu tik spėti, jog taip jau istoriškai susiklostė – organizatoriai prisitaikė prie tuometinių poreikių, moterims pasiūlydami trumpesnius atstumus. Trupesnę distanciją bėgančių būdavo daugiau, tad ir pasivaržyt smagiau.

Taip ir įsivaizduoju. Vilainių soduose vietiniai susibūrė, bėgimą susiorganizavo, kaimyną pakvietė. Kaimyno žmona Bronė neišleido. Bronei bėgti pasiūlė. Bronė sako tiek nebėgsianti, kur jau čia. Tai sumažino per pus, va žiūrėk ir dar viena kaimynė prisijungė. Kas žinojo, kad šis bėgimas tūkstantmetį peržengs, Nepriklausomybę matys, į Lietuvos bėgimo traurės etapą bus vainikuotas, žmonės iš visos Lietuvos atvažiuos ir organizatorius girs; o ir moterų pritrauks, gal net tokių, kurios piktinsis ir protestuos sau tyliai risnodamos.
Šiemet 36-tą kartą iš eilės Kėdainių pašonėj šis bėgimas vyko. Tiesa, per tiek laiko nuostatai kito – 2010 m. 10 km bėgo ir moterys, nuo 2011 m. 5 km bėgo vaikai ir moterys, o 10 km tik vyrai. Nuo diplomo ir suvenyro priėjo prie rimtesnių, kartais ir piniginių prizų, trasas perbraižė, atstumus keitė (4,5 km – 5km). Viename iš rezultatų protokolų Sada Bukšnienė bėgo 10 km, su vyrais. Prierašas sklaustukuose – be konkurencijos. Į prizines vietas nepretendavo, bet pozicija aiški.

Pavasarį pirmą kartą vykusio bėgimo Bezdonyse “Miško trasa“ organizatoriai gerą pavyzdį parodė, sutiko leisti ir moterims įveikti 20 km, vietoj 10 km. Ilgesnę distanciją įveikė 27 moterys.

Gilesnes tradicijas turi “Gintarinė jūrmylė“, šiais metais 14-tą kartą organizuota. Tokias gilias, kad net iš jūros dugno akmenį ištraukė, ant to akmens abiejų distancijų nugalėtojų pavardes išgraviravo. Negi dabar šlifuosi, antkapį tradicijoms darysi? O va Bėgikai.lt forumiečiai dalinasi įspūdžiais, tokia koncepcija jiems patiko. Sako “paleistos“ moterys pasiveja vyrus ir praleka it torpedos.

Bėgimas „Vaškai – Velniakalnis – Vaškai“ vyko tik 4-tą kartą Laimutei Balčiūnaitei, kilusiai iš Vaškų, atminti. Ir vistiek, vyrai ir moterys bėga skirtingas distancijas. Būtų mano valia, Laimutės garbei skirtą distanciją bėgtų visi. Laimei, turim didelį bėgimo varžybų pasirinkimą. Kiekvienas gali savo tradiciją, koncepciją pasirinkti.

Pasvalio maratonas: Moterims amžiaus grupių nėra. Grupė – MOT_M – apdovanojamos visos prabėgusios maratoną. 🙂

Yra dar tokių, kur tik moterys bėga – Avon bėgimas, Nike she runs. Pati nedalyvavau, kiek žinau nei vienas vyras nesiskundė. Gal dar už pusamžio ir Gillette bėgimas ar Nike he runs savo nišą atras? 🙂

Nenori, nebėk – sako Bornė (bendrinis vardas, nieko asmeniško).

Reklama

§ One Response to Bronės užrašai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Bronės užrašai at pingvino kojos.

meta

%d bloggers like this: