Įrašas apie -izmą

27 lapkričio, 2013 § Parašykite komentarą


Neišsemiama tema turbūt. Kad žmogaus fiziologija pranašauja, kad esam nemėsėdžiai jau žinoma. Būti negyvulinės kilmės raciono pusėje labai lengva. Lengva, nes gausu mokslinių faktų apie tai, kad gyvulinės kilmės baltymai yra tiesiogiai susiję su dauguma vėžinių susirgimų, kad žmogaus evoliucijoj smegenys vystėsi ne tik dėl to, kad žmogus pradėjo valgyt mėsą – angliavandeniai yra pagrindinis smegenų maistas. Sako, kad virtos daržovės, grūdai, kt, virti produktai yra lengviau pasisavinami. Didelę įtaką evolucijoj padarė galimybė termiškai apdoroti maistą. Baltymai ir riebalai efektyviau naudojami badmečiu, pirmasis šaltinis išlikti yra visgi angliavandeniai. Būti gyvulinės kilmės maisto šalininke taip pat nesunku. Užtenka įrašyt guglėj užuominą į mėsos naudą ir tūkstančiai įrašų mano distribucijoj. Jie prasideda – “Scientists have proven that … “

Jei įsitraukti į debatus valgyti mėsą, ar gerti kefyrą, reiktų rimtų argumentų. Čia prasideda sunkumai. Kuo plačiau naršiau internete ieškodama patikimų šaltinių, tuo didesnėje sumaištyje likau. Ir vieni, ir kiti karštligiškai tiki sava tiesa. Bandžiau rasti veganą, kuris sutiktų, kad  be mėsos jis nebūtų išsivystęs iki modernaus piliečio, ar kad buvimas veganu yra mada, nieko iš esmės nekeičiantis paaugliškas dėmesio poreikis. Na gal ne taip stipriai, bet jokio abejojančio vegano neaptikau. Abiem pusėm sunku priimti faktus, net jei jie bus pagrįsti, įrodyti nepriklausomais šaltiniais. Tiesa, tokių, kuriuose pateikiami moksliniai tyrimai, atlikti nekomerciniais tikslais, radau mažai. Net ir nelabai aišku kaip juos atskirti. Atlikti išsamią studiją kainuoja pinigus. O pinigų turi dideli maisto rinkos žaidėjai, linkę išlaikyti savo pozicijas skiepydami žmonių poreikį jų produkcijai, remdamiesi autoritetų – mokslininkų, tyrimų išvadom. Akis užkliūna pateiktas straipsnis delfyje, kad pasak mokslininkų šokoladas yra sveika. Visgi šioks toks tekstas, kuris pritrauks į portalą žmones, mielai skaitančius tyrimus apie tai, kad tai, ko jie sau neleidžia, dabar gali leisti. Win-win-loose? Šokoladą imam vartoti – portalo reitingai auga – kažin kaip su tuo cukrum..  Tada imi galvot, kad vertėtų pasidomėti kieno pinigai už to slypi. O perskaityti patį tyrimą, paanalizuoti imtį ir atliktus eksperimentus ryžtasi ne kiekvienas, dažnai už juos dar ir sumokėti reikia.

Viena iš tų “ne kiekvienas“ yra tokia mergaitė, žurnalistė, radijo laidų vedėja. Tiesa, buvusi radio laidų vedėja. Buvusi dėl to, kad komercija prasilenkė su žodžio laisve ir jos nuomone. Na nenori hesburgeris reklamuotis po laidos apie sveiką mitybą, nenori ir radijas atsisakyti pajamų iš hesburgerio. Todėl Kerry pasirinko tiesiog jutubėj kalbėti apie tai, kas jai svarbu su auditorija, kuriai svarbu. Dauguma jos įrašų yra apie veganizmą ir prieš mėsos vartojimą, apie sąmoningą pasirinkimą. Man ji patiko tuo, kad ji ieško ir jos argumentai labai jau įtikinantys. Dar labai ausiai mielas  britiškas dialektas.

Noriu pasidalinti savo patyrimais sukauptais per metus nuo mitybos pasikeitimų.

@ Gyvulinės kilmės produktai taip įaugę į mūsų racioną, kad atimdamas šašlyką iš žmogaus, kone atimtum dalį jo atostogų. Valgydama velykinį kiaušinį prisimenu vaikystę, man tai siejasi su namais, šiluma ir meile. Žiemos šventės be Kalėdinio paukščio jau ne tokios. Neseniai teko pabūvot krikštynose. Stalas buvo nukrautas įdarytom lydekom su blakstienom iš krapų ir spanguolių uogiene padažytom lūpom. Pirmą kart buvau akistatoj skirtumo tarp savo ir kitų reakcijos. Svečiai džiaugėsi grožiu ir seilę varvino. Manoji reakcija buvo “ooo žuvies iškamša“ 🙂 Iš tiesų esam kultūriškai ir emociškai prisirišę prie mėsos.

@ Etinė vinis. Morališkai valgyti kiaulę ar karvę yra tas pats. Abi patenka į maisto kategoriją. Bet va valgyt šunį jau kažkaip amoralu. Dar geras tas su žydu genocidu. Tai buvo žmonijos klaida, beprotystė. Bet jei iš tos perspektyvos pažiūrėt į paukštynus kur nors Kinijoj.. Arba dar vienas, kažkada buvo moralu mušti vaikus, ir tai buvo “gera“ drausminimo priemonė. Mus taip auklėjo, mes taip užaugom. Mano tėvas mane mušė, va koks puikus užaugau. Todėl mušiu ir savo vaikus. Kažkuo panašiu p. Gražulis dalinosi. Hmm.. gal sunku žmonijai savo klaidas pripažinti? Kažkas apie tai, kad keistis yra skausminga. Atsisakyti to, iš ko susideda mano pasaulis, yra neramu, per daug neramu, kad būtų verta lipdyti pasaulį iš naujo.

@ Galiu nevalgyt mėsos. Ankščiau į galvą nebūtų atėję, nors beplėšant vištos raumenį nuo kaulo nemalonus jausmas apimdavo. Dabar jei kas paklausia, kodėl nevalgau mėsos, sakau, kad karvyčių gaila. Beje, domėjausi apie gyvulių skerdimą. Bent jau EU reikalai nėra tokie prasti, kaip Kinijoj. Pvz. EU siūlo skerdyklose turėti gyvulių gerovės pareigūnus 🙂

@ Sveika nuovoka. Kiekvienas turi savaip sveiką savo nuovoką. Žmogus su neapdorotos mėsos racionu, manau irgi nueitų ten pat kur ir pandos be bambuko. Čia kaip ir tai, kad šokoladą valgyti sveika ar tai, kad vyną gerti sveika. O šiaip jau po žodžiu “sveika“ slepiasi daug pasiteisinimų. Galima sakyt sau – visko po truputį yra sveika?

@ Rojaus nėra. Daržoves, vaisius ir riešutus valgyti sveika. Bet prekybcentryje pirkti anakardžiai, dežėj sunokę bananai ir ispaniški pomidorai tikrai nėra taip vienareikšmiškai sveika. Sveiko maisto siekimas gali nuvesti iki beprotybės ar bado.

@ Sveikatos pakitimų nepastebėjau. Neseniai išsamiai tyriausi sveikatą. Kraujo rodikliai geri (tokie, kokie ir ankščiau), virškinimo sistema veikia. Veganiška žaliavalgystė būna nustumta į šoną po fizinio krūvio. Sviestinės tešlos bandelė, ar kažkur įsimaišęs sūris netrukdo. Kai salotų kiekiai neįtakoja sotumo jausmo, tinka vegetariška pica ar virtos bulvės, pupelių indelis ar bet koks sklasesnis maistas. Paskui atsisakiau skrupulingai rinktis veganišką maistą, nevalgau mėsos ir žuvies.

Žingsnis nuo visaėdžio iki vegano

M———————————————————–Vn

Žingsnis nuo visaėdžio iki vegetaro:

M——-Vr

Gyvenimas supaprastėjo.

@ Nesu vegetarė ir nesu veganė, bet maitinuosi vegetariškai. Vien tik veganiškas maistas buvo mano racione didžiąją metų dalį. Būti vegetaru ar žaliavalgiu yra kur kas daugiau nei tiesiog pakeisti racioną. Čia jau sakoma, kas aš esu. Nesu linkus savęs nei vienu iš tų žodžių, nes neatsisakiau vilnonių rūbų, ant manęs kabo penkiametė odinė rankinė, išgeriu alaus ir parūkau (o siaube siaube). Tokia mano evoliucijos stadija. Vis tikiu, kad kada nors galėsiu skinti obuolį nuo medžio, semti vandenį iš šulinio ir galvą plauti kibire. Bet dabar esu čia. Nežinau, ar tas kelias teisingas, tiesiog einasi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Įrašas apie -izmą at pingvino kojos.

meta

%d bloggers like this: