Stop! Žalia..

rugsėjo 20, 2012 § 7 Komentaras


Ir toliau mano nebėgimas mane veda į/iš proto. Ar kažkur.. Štai kokios temos sukasi galvoje treniruočių belaukiant.

Geriau plauti indus karštu vandeniu be ploviklio, ar šaltu su plovikliu? Jei nenaudoti popierinių servetėlių, o naudotis nosine? Bet ją reikia skalbti – milteliai, vanduo, elektros energija. Maža to, aš nerūšiuoju šiukšlių! Tiesa bandžiau. Kai prikaupus nunešiau į Eko tašką, visus mano pieno pakelius sugrūdo į konteinerį bendroms atliekoms. Nusviro rankos. Išsaugojau keletą butelių, sudėjau į bagažinę ir vežiojaus keletą mėnesių, nes pakeliui bus plastiko konteineris – išmesiu. Galų gale padariau tą patį, ką ir taško darbuotoja. Kodėl reikia valgyti vietinius produktus ir grįžti į tuos laikus, kai slapta tėčio pagalba už mašinos sėdynės emigravęs bananas Kalėdoms buvo geriausia dovana? Ar atostogas praleist konservuojant daržoves žiemai? Kodėl turėčiau atsisakyti mėsos vien dėl to, kad žudyti yra baisu? Ar natūralu mirti be kančios ir baimės? Dabar kliūna už akių visokios ekologiškos kepyklėlės, kuriose vakarykštės bandelės po vieną suvyniotos į plastiką, nors šviežias parduoda popieriniuose ekologiškuose maišeliuose. Gal rimtai mūsų misija žemėje plastikiniai maišeliai? 🙂

Iš mažų dienų atsimenu, kaip mama mums prieš užmiegant sekdavo pasakas. Mes kalbėdavom apie pasaulį ir kodėl mėnulis kabo, ir ar medžiui neliūdna vienam lauke. Dažnai tokius vakarus pagardindavo obuolio skiltelė, apibarstyta cinamonu, ar ridikėlis. Vasaras leisdavau rinkdama koloradus nuo bulvių, o grįžus į miestą dusindavo tas specifinis kvapas (jonaviečiai jį dar turėtų prisiminti). Išėjus į kiemą žvilgtelėdavau į nuolat rūkstantį kaminą ir bandydavau atspėti, kuria kryptim juda kamuoliai. Jei ne link mūsų, naktį bus galima atsidaryti langą. Kažkaip juokinga dabar prisiminti 🙂 Dar prisimenu kaip burgzdavo šalia, dabar jau neveikianti elektros trasformitorinė, nežinau kas ten būdavo, bet taip ją vadindavom. Man tas garsas naktį sukeldavo kažkokią baimę ir nerimą. Bet čia jau offttopicas tikriausiai.  Prisimenu kaip nešiau stojimo dokumentus į aplinkosaugos inžineriją. Kas buvo visai nekietai, nes kietai tuo metu buvo studijuoti informatiką. Pasidaviau. Vėliau jaučiau, kad noriu prisidėti prie švaresnio, gražesnio, sveikesnio pasaulio. Neabejoju kiekvienas tą jaučiam, ir vis labiau, kai tai liečia mus tiesiogiai.

Prisižiūrėjau dramatiškų ted’ų ir prisiskaičiu ne tokių dramatiškų straipsnių, skeptikų nuomonių, apie aplinkosaugą, apie atsinaujinančius išteklius, apie CO2 emisiją, apie makaronų padažą, eko sistemas. Gilinau gilinaus, bet vienus klausimus keičia kiti ir galo nesimato. Per mažai domiuosi pasauliu. Lietuvą mažiau nei Kiniją liečia CO2, atliekų, ūkio problemos. Bet už ES sienų, pasaulis nesibaigia. Nesuvokiau kokio masto žalą žmonija daro Žemei. Įsivaizdavau, kad prie šiltnamio efekto mes prisidėję vienu kitu procentuku. O vegetarizmas yra tiesiog mada iki visokių absurdiškų atvejų kaip veganai, apie žaliavalgių išsidirbinėjimą net nekalbu.
Jaučiu, kad stipriai palietė ta dozė informacijos ir visos problemos tapo jaučiamos čia ir dabar. Pajutau atsakomybę už tai, kaip gyvenu.
Tam, kad kažką pakeisti reikia globalių kompleksinių priemonių. Grįžti į akmens amžių nepavyks, o ir nesinori, todėl reikia panaudoti viską, ką įgijom suniokodami –  technologijas, mokslą, patirtį, tam, kad išrastumėm būdus kaip tai atstatyti, nustoti daryti žalą, na gerai sumažinti daromą žalą ar bent jau nedidinti, nustoti didinti. Visai gerai skamba, bet ką galiu padaryti aš?

Nauji vėjai mityboje. EIPRO – Environmental Impact of PROducts (http://ec.europa.eu/environment/ipp/pdf/eipro_report.pdf) Čia yra tyrimas ir sąrašiukas, kokių produktų gamyba daro daugiausia žalos aplinkai.
Gyvulininkystė pagamina daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (18 % visų antropogeninių šiltnamio dujų) nei visos pasaulio transporto priemonės kartu paėmus. Gyvūnų auginimui yra naudojama 30 proc. Žemės sausumos ir 70 proc. dirbamos žemės; ši pramonė yra pagrindinis vandens taršos šaltinis, be to ir didžiausia vandens išteklių naudotoja; gyvulininkystė yra pagrindinė miškingumo mažėjimo priežastis.
Kai pradėjau daugiau bėgioti, mėsa nesąmoningai, po truputį pradėjo trauktis iš raciono. Užtat esu prisiekus pieno produktų vartotoja. Šią savaitę testuoju – gyvenu veganiškai. Visko atsisakyti neketinu. Nusipirkti pieno, sezoninių-regioninių daržovių, praminant pro turgų pakeliui į darbą neapsunkintų mano gyvenimo.
Pakoreguoti vartojimo įpročius. Mažiau yra daugiau. Šiandien skambinau vienam iš komunalių paslaugų tiekėjų. Nuo šiol sąskaitas gausiu tik elektroniniu formatu. Išjungti nenaudojamo kompiuterio visai nesunku. Nekeisčiau popierinės knygos į elektroninį jos variantą, bet galbūt galiu padaryt mažų pakeitimų kažkur kitur – rūšiuoti šiukšles, taupyti elektros energiją.
Transportas. Dviratis veža, mieste jo tikrai pakanka. Nusprendžiau atsisakyti automobilio – http://auto.plius.lt/skelbimai/saab-9-3-2-2-l-hecbekas-2486267.html
Domėtis. Ne tik technologijų naujienom, bet aplinka, pasauliu, Žeme, žmonėmis. Išgirsti idėjas, būti ir jaustis Pasaulio dalimi.

Tagged: ,

§ 7 Responses to Stop! Žalia..

 • Kiborgas parašė:

  Nu tas apie vegetarus ir mirštančius gyvūnus :). Taigi pažiūrėtum Earthlings ir suprastum, kad vienaip miršta niekam nereikalingas benamis šuniukas, kai jam suleidžia super stiprių nuodų į koją ir du darbuotojai jį tuo metu glosto ir visai kitaip ta karvytė pakabinta ant kojos perpjauta gerkle vežama į krosnį ar dar kur… Ten visa dokumentinio esmė ir buvo, kad mūsų valgomi (dabar jau nebe :)) gyvūnai galėtų mirti daug mažiau skausminga mirtim, bet nemiršta, nes žmogus taupo pinigą…
  Fainas įrašas. Įdomu tavo minties eigą stebėt.

 • Marius parašė:

  Įdomios paieškos, dar įdomiau stebėti kur link jos tave nuves. Kaip žmogus turintis reikalų su transportu galiu pasakyti, kad energijos suvartojimą labai stipriai įtakoja miesto forma ir transporto sistema. Sakysim amerikietiško tipo miestuose vienas gyventojas gali suvartoti apie 10 kartu daugiau energijos nei europietiško tipo miestuose!!! Daug kas net nepagalvoja, kad miestas kuris formuoja žmogaus gyvensena, gali daryti tiek įtakos energijos suvartojimui ir tuo pačiu aplinkos taršai. Čia slypi neišsemti klodai. Deja man apmaudu stebėti, kaip visuotinio neišprusimo ir pareigybinės nekompetencijos dėka Lietuvos miestai juda amerikietiško modelio link. Ir tai mes vadiname “darniaja plėtra“. O darnumo tame nėra nei kvapo. Planuoju apie tai parašyti straipsnį į blogą.

  Beja bėgimas didina CO2 emisiją, taigi yra tarši veikla. Aišku jeigu CO2 yra tarša, dėl ko nesu taip įsitikinęs kaip įtakingi ES politikai, susidauždami šampano taurėmis, kurių burbuliukai ir yra CO2.

 • Senukų draugė parašė:

  Per tirštas man Earthlings, per jautri aš tokiam dokumentiniui, jei jį galima taip pavadinti.
  ES yra skredimo reglamentas. O kaip jo laikomasi, galima domėtis, pirkti ten, kur patinka ir nebūti vienu iš tų, kurie taupo pinigą.
  Apie miesto transporto sistemą, lb įdomu. Lauksiu įrašo.
  Galima aišku žaisti kraštutinumais ir pasvajoti, apie tai, kaip padaryti įtaką didesniais mastais. Bet man atrodo, kol nebus globalaus mastymo ir etuziastų su tokiu mind-set’u, tol..

 • Dovile parašė:

  Rekomenduoju paskaityti, jei dar neteko:
  https://www.knygos.lt/lt/knygos/baimes-busena-naujas-pataisytas-leidimas/

  Tam tikrais klausimais ant sirdies biski lengviau pasidare ja paskaicius, taciau yra dalyku, kur man eko labai svarbu.

  Labai idomus pastebejimas del vartojamo maisto pokycu, nes pas mus identiskai – mesa nyksta is raciono, bet pieno produktu gal net daugiau atsirado 🙂

  • Senukų draugė parašė:

   Nelengva veganauti, labiausiai dėl pieno, tuno ir antrinių produktų. Labai nesismulkinu, bet neperku nieko gyvulinės kilmės. Nusipirkau sojų pieno už 9lt, kuris pasirodo iš Australijos:)) Tai gal visgi Dobilo karvutę pamelžt.. Ačiū už knygos rekomendaciją. Radau http://www.animalrights.lt/mėsa – neblogai, bet vėl visiškai į vienus vartus. Man pačiai įdomu, kur nukeliausiu 🙂

 • Andrius parašė:

  Pavasario, vasaros metu daug varžybų aplankėt/sudalyvavote. Susirūpinau, ar pardavus auto nesumažės jūsų pasirodymų? 🙂

 • Senukų draugė parašė:

  Tikiuosi nesumažės 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Stop! Žalia.. at pingvino kojos.

meta

%d bloggers like this: